Kalendář

<<5 / 2020>>
MoTuWeThFrSaSu
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobrazit kalendář

 

Stravování • 3. 3. 2009

Stravování pro studenty, zaměstnance i cizí strávníky.

Facebook školy • 7. 10. 2019
icon
Přihlášení stravy • 13. 9. 2019

Pro přihlášení stravy po internetu uvádějte číslo zařízení (jídelny) 3539

Nabídka ubytování • 6. 10. 2011

Levné ubytování ve Veselí nad Moravou.

CISCO Akademie • 4. 9. 2017
icon

Netacad - Cisco Networking Academy Program.

Nabídka školení • 9. 11. 2015

Nabídka školení a kurzů (nejen pro studenty).

Napište nám

8 + 7

 

Rozvrh hodin 2019/2020 • 30. 8. 2019
icon

Aktuální rozvrh hodin na školní rok 2019/2020.

Organizace školního roku 2019/2020 • 24. 6. 2019
icon

Organizace školního roku 2019/2020.

Žákovská knížka OA a SOU


 

Poznávání Prahy za doby Karla IV.

2. června 2016 jsme se spolu s 1. A podívali do našeho hlavního města, Prahy. Jeli jsme na exkurzi o Karlu IV. K 700. výročí jeho narození. V plánu bylo se bezpečně dopravit do Prahy a zpátky, podívat se na památky, které založil, jít na exkurzi a podívat se po historických památkách našeho hlavního města.

Náš den začal srazem v 6:15 na nádraží ve Starém Městě. Když jsme byli všichni, nastoupili jsme do vlaku a vyrazili směr Praha. Průvodčí z nás jistě měli velkou radost, protože nejen že jsme byli hluční, ale klukům se dokonce podařilo utrhnout nohu od stolu, který byl ve vlaku připevněný. No bravo kluci.

V 9:22 se průvodčím ulevilo, opustili jsme vlak a konečně se mohli jít podívat po krásné Praze. Počasí nám naštěstí přálo, bylo krásně, svítilo sluníčko, po dešti ani památky, takže jsme jenom doufali, že nebude nějaká náhlá změna počasí a my nakonec přece jenom nezmokneme.

Naše první zastávka bylo Václavské náměstí, kde nám paní profesorka Zajíčková popovídala něco o historii Prahy a náměstí samotném. Taky jsme si řekli, jak se budeme po dobu výletu chovat nebo taky kam všude se podíváme. Poté jsme přišli na hlavní českou poštu a dozvěděli se o ní pár zajímavostí. Jedna z nich je třeba to, že pošta, ve které jsme byli, je otevřena 24 hodin denně, takže si tam můžete přijít prakticky kdykoliv. Od pošty jsme pokračovali na Staroměstské náměstí, kde jsme se podívali na orloj a znovu jsme se dozvěděli něco o jeho historii. Další zastávka bylo Stavovské divadlo, které je vystavěno ve stylu klasicismu. Dozvěděli jsme se zajímavosti o klasicismu samotném a nemohli jsme zapomenout také se zmínit o dějinách divadla. Věděli jste, že v roce 1787 v divadle vystoupil dokonce Mozart? Také jsme se podívali na Karolinum nebo Dům U Kamenného zvonu. Od Staroměstského náměstí jsme se dostali ke Karlovu mostu, který jsme si prošli, podívali se na Hradčany a poté jsme šli nakouknout na místo, kde bylo naměřeno, kam až sahaly největší povodně v Praze. Dále jsme viděli tzv. Pražské Benátky a pak naše cesta pokračovala rovnou k výstavě Karla IV. V budově Valdštejnské jízdárny, kde se výstava konala, jsme si odložili batohy a mohli jít dál. Výstava byla velmi zajímavá. Každý si mohl projít a přečíst, co sám chtěl, a pokud se mu nechtělo, byla tam možnost zhlédnout film o životě Karla IV. Byly tam k vidění různé obrazy, fotografie památek, umělecká díla nebo miniatury Karlova mostu či Karlštejna. Na prohlídku jsme měli hodinu a půl a myslím, že jsme to hravě zvládli a snad si i něco zapamatovali. Potom už nás čekala jenom cesta zpátky do centra Prahy a vytoužený rozchod. Někdo si zašel na jídlo, jiný nakoupit suvenýry a další si šli třeba posedět do parku a užívat si hezkého počasí. Málem jsme se nestihli schovat, protože na závěr rozchodu se spustil obrovský liják, tak nás to nakonec neminulo. Naštěstí bylo ale celý den hezky a po chvilce déšť přestal a my se mohli vydat na cestu zpět na nádraží, kde jsme dostali ještě další půl hodinku rozchodu navíc na nějaké jídlo nebo poslední rychlé nákupy. A někdo při těch nákupech stihl udělat ještě pořádný trapas. Že ano Peťo? Honzo? Michale?

Do vlaku jsme všichni nasedali s velkou únavou a naprostým vyčerpáním. Většina z nás usnula, jiní se bavili a někteří poslouchali písničky a čekali, až konečně přijedeme domů. To bychom ale nebyli my, aby celá cesta probíhala v pořádku a klidu. Nejdřív to začalo házením bonbónů a pak to pokračovalo naprostým chaosem, hlasitým smíchem a nezvládnutelnou hyperaktivitou. Naštěstí s námi nejeli tentokrát stejní průvodčí a my jsme jim způsobili jenom částečné trauma, i když nevím, jak na tom byly dvě slečny, které s námi měly tu čest cestovat. No snad budou v pořádku a na cestu s námi nebudou vzpomínat ve zlém.

Všichni jsme domů dorazili v pořádku, vyčerpaní, hladní, žízniví, ale plní zážitků, na které budeme snad ještě dlouho vzpomínat.

Sabina Večeřová 1. C


Video: Praha 2016

Video a střih: Patrik Novotný 1. C

© 2012 - Obchodní akademie a Střední odborné učiliště, Veselí nad Moravou • Realizace Dat Internet, a.s.