Kalendář

<<5 / 2020>>
MoTuWeThFrSaSu
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobrazit kalendář

 

Stravování • 3. 3. 2009

Stravování pro studenty, zaměstnance i cizí strávníky.

Facebook školy • 7. 10. 2019
icon
Přihlášení stravy • 13. 9. 2019

Pro přihlášení stravy po internetu uvádějte číslo zařízení (jídelny) 3539

Nabídka ubytování • 6. 10. 2011

Levné ubytování ve Veselí nad Moravou.

CISCO Akademie • 4. 9. 2017
icon

Netacad - Cisco Networking Academy Program.

Nabídka školení • 9. 11. 2015

Nabídka školení a kurzů (nejen pro studenty).

Napište nám

9 + 8

 

Rozvrh hodin 2019/2020 • 30. 8. 2019
icon

Aktuální rozvrh hodin na školní rok 2019/2020.

Organizace školního roku 2019/2020 • 24. 6. 2019
icon

Organizace školního roku 2019/2020.

Žákovská knížka OA a SOU


 

Stálé kroky k bezpečí V

Již několik let se snažíme pro naše žáky organizovat smysluplné preventivní programy, protože prevence musí být především soustavná. Problematika rizikového chování je v dnešní společnosti jedním z velkých problémů doby. Naše škola OA a SOU Veselí nad Moravou má cca 317 studentů různého sociálního složení, studujících ve 3 oborech maturitních a 3 oborech učňovských. Chceme i nadále pokračovat a navazovat na úspěšné aktivity v oblasti primární a specifické efektivní prevence, s kterou jako škola již máme určité dobré zkušenosti. Již pátým rokem pokračujeme v projektu s názvem „Stálé kroky k bezpečí“. Letošní projekt navazuje na projekt „Stálé kroky k bezpečí IV. “ v němž se nám podařilo:

  • zaměřit na primární, specifickou a efektivní prevenci rizikového chování žáků a posílení socioklimatu tříd. Byly použity techniky pracující na principu vlastního prožitku a zkušeností, nácviku psychosociálních dovedností komunikace, umění naslouchat, sebeprosazování, zvládání konfliktů a stresu, řešení problematických životních situací. Snažili jsme se je naučit kvalitně vyplňovat volný čas pomocí volnočasových aktivit, motivovat ke kreativitě, zaměřit je na zdravý životní styl. Studenti se zapojili i do různých sportovních aktivit a soutěží pořádaných školou, např. futsalová liga-„Futsal ano-drogy ne“, volejbalová liga, nohejbal, basketbal, stolní tenis, cvičení v posilovně, pohár českého florbalu SŠ Challange cup, vánoční turnaj tříd ve volejbalu a futsalu aj. Pro studenty byly organizovány i jiné zážitkové aktivity např. zájezd do Prahy, Vídně, dvoudenní cyklistická vyjížďka Lednicko-Valtický areál, plavba lodí na Baťovém kanálu, sportovní kurz v Itálii-Bibione. Také návštěva různých kulturních akcí, divadelního představení v Brně, ve Zlíně, výstava k 100. výročí vzniku ČR v Praze.
  • účastnit se vzdělávacího preventivního programu zaměřený na nebezpečné komunikační jevy související s používáním ICT-E-Bezpečí, které připravila Univerzita Palackého Olomouc, dále programu Policie ČR „Den s Policií ČR“. Snažili jsme se působit na rozvoj osobnostních, komunikačních dovedností i kompetencí jak studentů, tak pedagogů. Proběhly semináře nebo besedy s diskuzí s dalšími odborníky, kteří se zabývají programy primární prevence, na téma AIDS, holocaust, drogy, kariérové poradenství aj.
  • mapování sociálního klimatu tříd pod vedením psychologa PPP Hodonín. Studenti si zmapovali aktuální situaci ve své třídě. Seznámili se s názory svých spolužáků na rizikové chování a různé krizové situace svých vrstevníků. Nacvičili různé techniky na formování pozitivních postojů a modelů chování, na sebeprosazování, umění naslouchat, zvládání konfliktů. Vyzkoušeli si různé psychosociální dovednosti, které motivují ke zdravému životnímu stylu. Pracovník pedagogicko-psychologické poradny odborně zpracoval, vyhodnotil informace o jednotlivých třídách a konzultoval s třídními učiteli. Pedagogové byli aktivně zapojeni do průběhu programu (problematika šikany, komunikace v krizových situacích, konfliktech, s problémovými žáky, s rodiči atd.).

Stále větší část mládeže přijímá rizikový způsob života, který ji ohrožuje v období dospívání a přináší i následky v dalším životě. Experimentování s riziky je tomuto období vlastní, většinou je přechodné. WHO v posledních dese­tiletích stanovila adolescenty jako samostatnou rizikovou populační skupinu. Docílit změny již rozvinutého rizikového chování u dospívajícího je velmi nesnadné, a proto má zásadní důležitost účinná prevence. Jde především o vyvarování se rizikového chování během dospívá­ní v uvedených oblastech. Projekt bychom chtěli zaměřit prioritně na předcházení rozvoje rizik, které směřují zejména k těmto rizikovým projevům chování. Spočívá především v pozitivním citovém, hodnotovém a sociálním formování studentů. Protože žáci hodnotili aktivity v rámci projektu velmi pozitivně, chtěli bychom v něm pokračovat. Pro studenty 1. ročníků bychom chtěli zopakovat i aktivity předchozího období, které byly dobře nastavené. Pro další třídy bychom chtěli některé aktivity prohloubit. Projekt v loňském roce se nám velmi osvědčil a chceme pokračovat ve stejných aktivitách.

Mgr. Alena Kobidová, ředitelka školy

 
 

Podrobnosti v přiložených dokumentech:

Podrobný popis projektu (.pdf, 575.59 KB)
© 2012 - Obchodní akademie a Střední odborné učiliště, Veselí nad Moravou • Realizace Dat Internet, a.s.