Jak se připravit na přijímací zkoušky?

Čekají tě letos přijímačky na střední školu a nevíš, jak se nejlépe připravit? Na co se zaměřit a co nepodcenit? Jak se učit efektivně a kam se obrátit pro radu? Sepsali jsme pro tebe pár tipů, které ti s přípravou mohou pomoci.


1. Začni včas

Nepodcenit přípravu se vyplatí. S učením začni s dostatečným předstihem. Získáš dost času v klidu se připravit a vyhneš se zbytečnému stresování před zkouškou.


2. Projdi si testy z minulých let

Nejlepší představu o podobě přijímaček ti dají testy z minulých let. Úlohy se často opakují nebo jsou hodně podobné. Vyzkoušej si několik testů a při jejich vyplňování si vytvoř prostředí jako při samotné zkoušce –⁠ připrav si povolené pomůcky a změř si čas. Tak se seznámíš s úlohami v testech a naučíš se pracovat s časem, což může být během přijímaček zásadní.


3. Zjisti, co umíš a v čem máš nedostatky

Tenhle tip souvisí s předchozím bodem. Až si vyzkoušíš několik testů, zjistíš, jaké úlohy ti jdou samy a nad jakými musíš přemýšlet delší dobu. V další přípravě se zaměř na oblasti, ve kterých máš nedostatky. Stejně tak postupuj při samotných zkouškách –⁠ nejdříve se zaměř na úlohy, které ti jdou snadno. K těm, u kterých si nevíš rady, se vrať později.

jak se připravit na přijímačky


4. Vyzkoušej i jiné informační zdroje

Kromě testů z minulých let vyzkoušej i další zdroje –⁠ učebnice, sešity, různé druhy cvičných a porovnávacích testů, internetové kurzy, výuková videa nebo doučování (inspiraci můžeš najít třeba tady nebo tady). Díky tomu zjistíš, z čeho se ti učí nejlépe, protože každému vyhovuje něco jiného. Můžeš také požádat o radu starší kamarády, kteří už mají přijímačky za sebou.


5. Udělej si plán přípravy

Naplánuj si, kdy a co se budeš učit. Stanov si čas, který budeš pravidelně věnovat přípravě na přijímačky a snaž se ho dodržovat. S plánem se vyhneš prokrastinaci a učivo si snadno rozdělíš do zvládnutelných celků.

jak se připravit na přijímačky


6. Vytvoř si systém

Pokud tvoje příprava nebude mít systém, ztratíš učením zbytečně moc času. Nad učebnicemi nemusíš strávit nekonečné množství hodin. Mnohem efektivnější je rozvrhnout síly a učit se častěji po menších částech. S dodržováním systému ti může pomoct učebnice, kurzy, rodiče, domácí učitel nebo společné učení s kamarády.


7. Zajdi na zkoušky nanečisto

Spousta škol a společností nabízí zkoušky nanečisto (koukni třeba na Scio nebo Přijímačky nanečisto). Zjisti, jestli škola, na kterou se hlásíš, poskytuje stejnou možnost. Otestuješ svoje znalost, zažiješ atmosféru školy a vyzkoušíš si, jak se cítíš v cizím prostředí. Na oficiální zkoušky pak půjdeš mnohem klidnější.